2020-10-12

15. Jubileusz Gali Polskiej Mody

15. Jubileusz Gali Polskiej Mody

- To, co najbardziej pociąga mnie w modzie, to że jest ona odzwierciedleniem naszych czasów. Musisz w tym uczestniczyć, być świadkiem własnego momentu - Nicolas Ghesquiere. Świadkami takich kluczowych „momentów” byliśmy podczas Gali Polskiej Mody, która odbyła się 11 października 2020 r. w Poznaniu. Wśród znanych i cenionych nagród po raz pierwszy w historii została wręczona Nagroda imienia Jagody Komorowskiej.

Podczas Gali „Galeria MM Fashion Night by Polska Akademia Mody” zaprezentowano to, co jest wizytówką ponadczasowego stylu i nowych trendów. Ze względu na czas pandemii, niespełna 60 wybrańców mogło podziwiać na żywo prezentacje 42. Finału Konkursu o Srebrną Pętelkę.

A było warto, bo jest to najbardziej prestiżowy konkurs w polskiej modzie dla projektantów stojących u drzwi modowej kariery. Wśród nich widzieliśmy wieczorowe suknie autorstwa Alicji Gorczyńskiej z kolekcji „Awakening” i kobiece torebki wg pomysłu Krystiana Grzeszczaka - tegorocznych laureatów Wyróżnień „Srebrnej Pętelki”. Oglądaliśmy próbę zmierzenia się z lękiem pandemii w odsłonie „Anxiety” Natalii Cheng. Zgodnie z tytułem kolekcji, otworzyliśmy „Sekretne drzwi” do świata mody Marcina Gorczyckiego, który w autorskich rękodziełach nie krył inspiracji architekturą Paryża. Natalia Cheng i Marcin Gorczycki otrzymali Statuetki „Srebrnej Pętelki” - główne nagrody w Konkursie.

Pokazy gościnne
Pierwszy z nich być może przedłużył życie naszej planety o jeden dzień lub chwilę... Takie przynajmniej było zamierzenie Krystiana Zawady, który przedstawił syntezę strojów z recyklingu oraz eko z naturalnych roślin. Za sprawą Marcina Raczkowskiego przekonaliśmy się, że „all is full of love”, a miks stylów, sprayowanie dzianiny, gipiury, tiul, perły, boa... są idealne dla kobiet pewnych swego uroku. Przez takie kobiety był oklaskiwany Raczkowski, odbierając tytuł Kreatora Roku.

Poznań i Warszawa spotkane w Statuetce „Złotej Pętelki”
Poznań - stolica Wielkopolski, aspirujący do miana Stolicy Polskiej Mody połączył się symbolicznie z Warszawą - stolicą Polski, kiedy Lidia Przybylska, Redaktor Naczelna „Mody w Polsce”, otrzymała Statuetkę „Złotej Pętelki” - najbardziej pożądanego i prestiżowego wyróżnienia w świecie polskiej mody. Gość honorowy Gali wręczała również „Srebrne Pętelki”. Podkreśliło to ich prestiż, a dla samych laureatów było miłą niespodzianką.

Wielkie wyróżnienie dla wielkich
W wielkim finale gali, oklaskiwaliśmy pokaz autorstwa Hanny Bieńkowskiej, której maksymą jest „nie ile, ale jak”. Swoimi projektami udowadnia, że jeśli projektant nie odtwarza, a tworzy, to za zwyczajnym określeniem „sukienka” mogą kryć się zaskakujące modele. Szyk ubiorów z serii Pret a Porter de Lux zaakcentowały fragmenty jej najnowszej kolekcji ślubnej i wizytowej wykonanej ze szlachetnych tkanin. W stylu „de lux” i nie kryjąc wzruszenia Hanna Bieńkowska jako pierwsza w historii została nagrodzona Statuetką imienia Jagody Komorowskiej. - Jest ciekawą projektantką i wielką profesjonalistką - mówiła o niej Jagoda Komorowska. Doceniała też umiejętność wykonania wykroju, skrojenia i uszycia kreacji, co jest rzadkością wśród projektantów. Patronka nagrody była wybitną dziennikarką, krytykiem polskiej i światowej mody. Wielokrotnie przewodniczyła Jury Konkursu o „Srebrną Pętelkę”. Sama dwukrotnie otrzymała „Złotą Pętelkę”. Pomagała promując marki, projektantów, uczniów projektowania ubioru.

Scenicznie i na topie...
Statuetkę „Marka na Topie” otrzymała Telewizja STK. Wręczono dwie Złote Odznaki Polskiej Akademii Mody dla Magdaleny Kwiatkowskiej i Krystiana Zawady.

Donatella Versace wyznała: - Moda polega na marzeniach i na tym, aby skłaniać do marzeń innych ludzi. Czując atmosferę jubileuszowej Gali Polskiej Mody, możemy być pewni, że spełniła ona takie marzenia - zarówno miłośników mody, jak i samych projektantów oraz kreatorów.

Dominik Górny