2020-06-21

Wsparcie dla sektora odzieżowo-tekstylnego podczas pandemii COVID -19
Sektorowa Rada ds. Kompetencji Moda i Innowacyjne Tekstylia

Podczas pandemii COVID-19 branża odzieżowo-tekstylna została szczególnie dotknięta jej skutkami w wymiarze zarówno ekonomicznym, jak i społecznym.

Straty związane z zamknięciem centrów handlowych i wstrzymaniem obrotu towarami sięgają setek milionów złotych. Nadto, drastycznie rosną zapasy wyrobów gotowych, które zalegają w magazynach producentów, zaś przygotowana do sprzedaży wiosenno-letnia kolekcja odzieży na 2020 rok jest, tak de facto, stracona. Niewielki wzrost sprzedaży internetowej nie rekompensuje codziennie rosnących strat. Określone koszty zostały już bowiem poniesione, a płynność finansowa jest zamrożona. Paraliż płynności finansowej implikuje brak możliwości regulowania zobowiązań wobec pracowników i dostawców, a także należności publiczno-prawnych. Przerwana lub znacznie zakłócona została ciągłość i tak już ograniczonej produkcji, między innymi w związku z absencją pracowników, głównie kobiet poświęcających się opiece nad dziećmi. W równym stopniu zakłócony został łańcuch dostaw i dystrybucji wyrobów gotowych. Chaos zarządzania pogłębiają wprowadzane przepisy, mocno spóźnione i bardzo skomplikowane dla praktycznego stosowania w niewielkich przedsiębiorstwach.

Sektorowa Rada ds. Kompetencji Moda i Innowacyjne Tekstylia dokonała oceny sytuacji, poprzez badanie kondycji przedsiębiorstw. Rada przygotowała propozycje koniecznych do wdrożenia działań zaradczych, które zostały skierowane do Ministerstwa Rozwoju.

W sytuacji pandemii zmieniła się rola Rady. Czujemy się zobowiązani do pomocy zarówno obecnym członkom Rady jak i potencjalnym. 17.03.2020 wysłaliśmy informacje do Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Zdrowia o gotowości naszych członków do produkcji artykułów niezbędnych do walki z koronawirusem. Przekazaliśmy także firmom kontakt do ARP i firm pośredniczących m.in. przy produkcji maseczek, a tym, które miały wolne moce również konkretne zamówienia.

Szkołom przemysłu mody, które musiały prowadzić zajęcia zdalnie przekazaliśmy bezpłatnie dostęp do portalu branżowego w Niemczech.

Rada ocenia, że konieczna staje się zmiana strategii działania przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa chcąc dostosować się do nowej sytuacji rynkowej muszą zainwestować w rozwój e-commerce i dokonać zmian w strategii sprzedaży. Bardzo pomocny w tej sytuacji może okazać się projekt „Przepis na rozwój”. Jest on realizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Obszary szkoleniowe zostały opracowane na podstawie wytycznych Sektorowej Rady ds. Kompetencji Moda i Innowacyjne Tekstylia w oparciu o analizę stanu sektora z punktu widzenia potrzeb kompetencyjnych.

Środki przyznane na projekt wynoszą 6,5 miliona złotych. Potrwa on do końca 2022 roku. Jest skierowany do mikro, małych, średnich oraz dużych firm. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać wsparcie w poniższych obszarach:

1) DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA W SEKTORZE ODZIEŻOWO-TEKSTYLNYM
2) PRZYGOTOWANIE I KONTROLA PRODUKCJI W SEKTORZE ODZIEŻOWO-TEKSTYLNYM

3) REALIZACJA PRAC PRODUKCYJNYCH W SEKTORZE ODZIEŻOWO-TEKSTYLNYM

4) ZARZĄDZANIE I REALIZACJA PROCESÓW WSPARCIA W SEKTORZE ODZIEŻOWO-TEKSTYLNYM

Szczegóły dotyczące naborów można znaleźć na stronie Operatora projektu firmy
HRP Group: http://hrp.com.pl/projekty/przepis-na-rozwoj-moda/ oraz w punktach doradczo-informacyjnych:

  • Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody LEWIATAN:
    Magdalena Kluszczyńska, tel. 693 592 959, e-mail: kontakt@zppmlewiatan.pl
  • PIOT Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego:
    1. Aleksandra Krysiak, tel. 601 626 203, e-mail: a.krysiak@textiles.pl
    2. Beata Stasiak, tel. 502 143 651, e-mail: b.stasiak@textiles.pl

Sektorowa Rada ds. Kompetencji Moda i Innowacyjne Tekstylia planuje w ramach swojej działalności również inne formy pomocy związane ze skutkami pandemii COVID-19, które ściśle konsultuje z przedsiębiorstwami i szkołami przemysłu mody.

O kolejnych podejmowanych działaniach będziemy informować na bieżąco, zachęcamy również do śledzenia naszej strony internetowej http://www.modakompetencje.pl/